utorok 14. januára 2014

ZACHRÁŇME RAINERKU - V Ý Z V A

postrehol som v spravách, že sa zase ktosi chystá kúpiť, či ponajprv "zmeniť správcu" aj na tejto chate. Akiste preto, aby sa mu (im) zveľadil majetok a aby odtiaľ pomaly a isto vyhnal ľudí čo tam patria, horalov, turistov, horolezcov, lyžiarov, teda milovníkov prírody a vyhnať niekoho, čo sa tam o tých návštevníkov stará, niekto, čo tam už dlhé roky patrí, čo vrástol do tamojšej prírody a kde si to bez neho neviem ani inak predstaviť. Už tu boli pokusy spochybniť majetok tatranských chát a získať to pre finančných žralokov, už sa tu spochybňovali vlastnícke prastaré dokumenty, už sa tu čosi tára o olympijskom pustošení Národného Parku Tatry, s vidinou akéhosi krátkodobého prospechu (koho asi, po nich potopa) so štátnych dotácií pre vyvolených o lanovkách, tuneloch, hoteloch. Už sú vyklčované zjazdovky, už sú nakúpené pozemky v Slavkove a podobne. Vždy je to o chamtivosti, nenažranosti, charaktere, o vzťahu ku prírode, ľudom. A ľudia nevidia, mlčia. Až sa stanú len obyčajnými štatistami vo vlastnej krajine svojich dedov.

VYZÝVAM

preto, tých ktorým nie je ľahostajná príroda a ľudia v nej, aby sme sa spoločnými silami angažovali v tejto veci, získavali informácie a pomohli zachrániť toto miesto pred finančnou chamtivosťou a lúpežníctvom. Nechápem a vraj je to v zmysle zákona, že TANAP tu zneisťuje verejnosť v budúcnosť chaty a spochybňuje doterajšie zásluhy chatára. Ak máme také zlé zákony a ak tu rozhoduje moc peňazí, kde to vlastne žijeme? Zaujímavé je, že sa o tom nepíše. To je už táto krajina na tom tak zle, že aj novinári mlčia? 
Vlado Čuchran - horami.sk

-----------
http://sk.wikipedia.org/wiki/Rainerova_chata:
Chatu založil už v roku 1863 nájomca Starého Smokovca Ján Juraj Rainer. V roku 1884 postavili urbárnici zo Starej Lesnej hneď vedľa hotel Kamzík. Význam Rainerovej chaty poklesol, no naďalej slúžila ako nocľaháreň pre vodcov, nosičov a študentov, neskôr ako sklad paliva i garáž. V roku 1980 bol hotel Kamzík asanovaný a TANAP dal následne v roku 1983 Rainerovu chatu ako pamiatkový objekt zrekonštruovať. Súčasný chatár sa v roku 1997 podujal zrekonštruovať interiér chaty, aby už v nasledujúcom roku mohla slúžiť verejnosti.

Snehový betlehem Petra Petrasa pri Rainerovej chate pred dokončením.
Pod vedením P. Petrasa sa výrazne zrekultivovalo okolie chaty. Atrakciou je veľký snehový betlehem, ktorý každoročne pred Vianocami stavia chatár zo snehu. Rainerova chata sa stala minimúzeom horolezectva a tatranských vysokohorských nosičov.
------------
http://hiking.sk/hk/ar/425/rainerova_chata.html:
Najmenšou a zároveň najstaršou zachovanou tatranskou chatou je Rainerova chata. Patrí medzi turistami k veľmi navštevovaným miestam, pretože sa nachádza v nižšej nadmorskej výške, neďaleko Hrebienka, Studenopotockých vodopádov a Zamkovského chaty. Tieto ciele zvládnu aj menej kondične pripravení turisti a predovšetkým rodiny s malými deťmi.
Počas zimy sa veľkému záujmu teší snehový betlehem, ktorý vlastnoručne vytvára chatár Peter Petras. Ak je sneh aj cez Veľkú noc, môžete tu vidieť aj obrovské veľkonočné vajíčko.

História

Chata vznikla v roku 1863 a dal ju postaviť nájomca Starého Smokovca Ján Juraj Rainer. V roku 1884 postavili urbárnici zo Starej Lesnej hneď vedľa väčšiu chatu, ktorú nazvali hotel Kamzík. Rainerova chata slúžila ako nocľaháreň pre vodcov, nosičov a študentov, neskôr ako sklad paliva i garáž. V roku 1980 bol Kamzík asanovaný. Správa TANAP-u dala v roku 1983 chatu ako pamiatkový objekt zreštaurovať.

Súčasným chatárom je Peter Petras, učiteľ z Kežmarku a dlhoročný vysokohorský nosič. V roku 1997 sa so súhlasom TANAP-u podujal zrekonštruovať interiér chaty a v nasledujúcom roku ju uviedol do prevádzky.

Prístup

Na chatu sa môžete dostať z Hrebienka alebo od Zamkovského chaty po červenej magistrále. Vedie sem aj modrá značka od Studenopotockých vodopádov, ktorá pokračuje na Zbojnícku chatu. Viac v rubrike túry.

Ubytovanie

Na tejto malej chate sa ubytovanie neposkytuje. Slúži ako „bufet“ a náučné centrum TANAP-u.

Túry

Keďže na chate sa nedá prenocovať, nie je možné ju využívať ako východisko na túry. Môžete sa tu zastaviť na ceste od Hrebienka po Zamkovského chatu, od Tatranskej Lomnice cez vodopády Studeného potoka na Zbojnícku chatu. Neďaleko od vodopádov pokračuje žltá značka do Tatranskej Lesnej. Prechádza tadiaľto aj zelená značka vedúca z Hrebienka na Téryho chatu.

Ako tam je…

Chata pozostáva z malej miestnosti, kde je pec, pult, lavice a stoly. Chata pôsobí domácim dojmom, je v nej teplučko, väčšinou vždy plno. Je tu smiech, dobrá nálada, vôňa dreva a dymu a keď si tu chvíľu posedíte, možno si začnete pripadať ako v Tatrách minulosti…

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára